.
. .

RAHİM AĞZI YARALARININ KESİN TEDAVİSİ: LEEP BASİT AMA ETKİLİ BİR YÖNTEM

.
.
 • Ana menü
  -Rahim ağzında yaranız var. Bu nedenle akıntılarınız, bel ve kasık ağrılarınız ve ilişki sonrası kanamalarınız oluyor.
  Evet yukarıdaki şikayetlerle kadın doğum uzmanına giderseniz duyacağınız kelimeler de üç aşağı beş yukarı böyle olacak.
  Rahim ağzı yada daha tıbbi terimle serviks dediğimiz bölge döl yatağının vajen yüzüne bakan bölgesidir. Bu bölge son derece hareketli ve aktif bir bölgedir. Vücudumuzun her yerinde hücreler aynı hızla veya aynı düzenle çoğalmaz. Bazı bölgelerde çok fazla düzensizlik vardır.
  Bu düzensiz yerlerin özelliği nedir? Vücudumuzun dışını örten hücre tabakası çok katlıdır. Halbuki iç organlarımızın yüzeyini örten hücre tabakaları tek katlıdır. Bir çok boşluktan iç organlara geçiş vardır. İşte bu geçiş bölgelerinde hücre çoğalmasında bir düzensizlik olur. Çünkü çok katlı epitelden tek katlı epitele geçiş okadar kesin sınırlı değildir. Birbirinin içine geçmiştir. Sürekli bir mücadele vardır hücreler arasında. Serviks bölgesi de bu geçiş yerlerininin en genişlerinden biridir. Vajen içinden gelen çok katlı epitel dokusu uterus içindeki tek katlı epitele serviksde geçmektedir. Serviks bu nedenle en fazla hücre çoğalması düzensizlikleri olan bölgelerdendir. Bir bölgede ne kadar fazla düzensizlik varsa o bölgede kanser gelişme şansı o kadar fazladır...
  Sadece tek başına düzensiz çoğalma da yeterli değildir. Ayrıca dışarıdan bazı uyarıcı etkenlerin bu hücre çoğalmasını arttırması önemli bir noktadır. Doğumlardan kalan yırtıklar, iltahaplar, mikroplar içerdeki dokunun dış yüze doğru kaymasına yol açar. Bu duruma biz erozyon yada halk arasında bilinen terimle yara diyoruz.

   

  Bu yaralar zamanla kansere dönüşebileceği gibi, bir kanserin ilk belirtisi yara olabilir. Bu nedenle her türlü yara görüntüsünün dikkatlice incelenmesi ve tedavi edilmesi gerekir. En basit inceleme yöntemi smear dediğimiz yara üzerinden hücre alınması yöntemidir. Bu sayede hücrelerin özelliği incelenebilir. Kanserden de önemlisi bu yaraların neden olduğu sıkıntılardır. Bu nedenle yaraların köklü tedavisi gerekir. Genelde yara tedavisi için dondurma, yakma, ameliyatla yaranın çıkarılması gibi işlemler uygulanmaktadır. Son yıllarda gelişmiş bir yöntem var ki bahsettiğimiz tüm bu tedavilere daha üstün bulunmuştur. Bu da LEEP dediğimiz tedavi yöntemidir. Loop denen çok ince tel halkalarla bu işlem uygulanır. LOOP cihazı elektrikli bir bıçak gibi çalışmakta ve yaralı kısım ince bir dilim halinde çıkarılır. Geride kalan doku süratle iyileşir. 1 ay zarfında kadının bütün şikayetleri geçer.
  Yurt dışında daha çok rahim ağzı kanser öncesi hücreleri yok etmek için uygulanan bu yöntemi Ülkemizde ilk kez İRENBE gurubu olarak iyi huylu rahim ağzı yaralarının tedavisinde uyguladık. Bilimsel olarak çalışmalarımızı yayınladık ve yöntemin etkinliğini tüm kadın-doğum uzmanlarına tanıtmaya çalıştık.
  LEEP yöntem diğer yöntemlerden birçok açıdan üstünlükleri bulunmaktadır.
  - En önemli üstünlüğü yaranın tamamen iyileşmesi ve bir daha tekrarlamamasıdır. Çünkü mikroplu doku tamamen çıkarılmaktadır. Diğer yöntemlerde bu dokuların direkt çıkarılması mümkün değildir.
  - Çıkarılan dokunun patolojik incelenmesi mümkün olmaktadır. Böylece smear ve kolposkopide atlanabilecek kötü durumların yakalanması garantiye alınmış olmaktadır. Bizim bu şekilde 2 hastamız olmuştur. Smear ve kolposkopi incelemeleri normal olmasına rağmen LEEP sonucunda çok erken dönemde kanser yakalanmış ve kolayca tedavi edilmiştir.
  - Diğer etkili bir yöntem olan LASER' e göre son derece ucuz ve aynı derecede etkili bir yöntemdir.

   

  Sonuç olarak pratik buluşların bazan çok önemli yararları olabilmektedir. LEEP yöntemini kadın doğum alanında serviks hastalıklarının tedavisinde devrim yaratmış kabul edebilir. Hanımlar, geç kalmak en kötüsü. Yılda 1 kez yaptıracağınız 3 dakikalık jinekolojik muayene ve smear tetkiki ile kanser olmaktan kurtulabilirsiniz.
  Ya da yıllardı geçmeyen akıntı, bel ve kasık ağrılarınızdan basit bir müdahale ile kurtulabilirsiniz. Bilgilendirmesi bizden, karar vermesi sizden...
  Ana menü